Lustro na wymiar

Lustro to nie tylko funkcjonalny dodatek, lecz także element dekoracyjny, który może optycznie powiększyć pomieszczenie i dodać mu wyjątkowego charakteru.

Zazwyczaj lustra spotyka się w łazienkach, garderobach oraz przedpokojach, ale mogą być również wykorzystywane w innych pomieszczeniach i spełniać w nich po kilka funkcji. Przynajmniej jedno lustro w domu czy mieszkaniu to bez wątpienia obowiązkowy element wyposażenia. Chyba nikt nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez tego niesamowitego, a jednocześnie prostego dodatku. Układanie włosów, czy w przypadku mężczyzn golenie twarzy, z pewnością byłoby ogromnym wysiłkiem, który raczej nie zakończyłby się oczekiwanym rezultatem. Jednak czy lustro musi się kojarzyć jedynie z łazienką i przedpokojem? W jakich jeszcze miejscach warto zdecydować się na powieszenie luster i jakie rodzaje wybierać?

Nie każda tafla lustra wygląda tak samo. Wśród różnych modeli można dostrzec różnice przede wszystkim w ich kolorze. Mogą być wykonane ze szkła bezbarwnego, ale także barwionego. Na rynku dostępne są lustra srebrne, brązowe, niebieskie, zielone, złote czy grafitowe. Można też spotkać opcje mieszane – na przykład główna powierzchnia może być srebrna, a dodatkowe elementy mogą występować w innych kolorach. Wersje bezbarwne (srebrne) są najbardziej funkcjonalne, gdyż mają najwyższy współczynnik odbicia. Wybór koloru tafli lustra zależy tak naprawdę wyłącznie od preferencji i upodobań estetycznych danej osoby. Nie ma to jakiegoś bardzo znaczącego wpływu na użytkowanie.

Rodzaje luster to jednak nie tylko kwestia ich koloru. Tak naprawdę można dokonać co najmniej kilku różnych klasyfikacji:

  1. Przeznaczenie – oczywiście nie jest powiedziane, że lustro przeznaczone do pokoju dziennego nie może sprawdzić się w łazience. Producenci jednak coraz częściej w swojej ofercie zawierają informacje o przeznaczeniu, żeby ułatwić odpowiedni wybór swoim klientom. Poza tym istnieją także lustra wielofunkcyjne. Mowa tu zwłaszcza o wersjach do łazienki z wbudowaną szafeczką na leki czy kosmetyki. Oczywiste jest, że nikt nie powiesi takiego modelu w salonie czy przedpokoju.
  2. Rozmiar – istnieją lustra małe, w których można zobaczyć jedynie swoją twarz (czasami nawet nie całą); średnie, czyli umożliwiające przejrzenie się mniej więcej do połowy tułowia; duże – dzięki nim widać całą lub prawie całą sylwetkę; bardzo duże – obejmujące znaczną część pomieszczenia. Wybór odpowiedniego rozmiaru zależy przede wszystkim od tego, gdzie ma się znaleźć zwierciadło oraz od upodobań i wymagań użytkowników.
  3. Sposób montażu – według tej klasyfikacji można wyróżnić trzy typy luster – wiszące, stojące oraz samoprzylepne. Najczęściej spotykane są wersje zawieszane na ścianie, ale coraz częściej widuje się nietypowe rozwiązania w postaci na przykład dużego lustra stojącego w łazience czy niewielkiego lusterka samoprzylepnego w salonie.
  4. Kształt – lustra mogą występować w wielu różnych kształtach. Najbardziej popularne są prostokątne i okrągłe, ale istnieje wiele innych możliwości. Lustro może przybrać tak naprawdę niemal każdy kształt, nawet bardzo fikuśny.
  5. Wykończenie – lustro może być wykończone szlifem prostym wykonanym w taki sposób, aby się nie pokaleczyć. Drugim rodzajem wykończenia jest tak zwana faza, czyli ukośne zeszlifowanie.
  6. Stylistyka – jak już wcześniej wspomniano, lustra to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia wnętrza. To również dekoracja, która może znacząco wpłynąć na całą aranżację danego pomieszczenia. Lustra występują w wielu różnych stylach – klasycznym, stylizowanym, nowoczesnym i wielu innych.

Istnieją również tak zwane lustra weneckie, które stosowane są głównie w komisariatach, ale nie tylko. W domach mogą być wykorzystywane jako elementy oddzielające pomieszczenia. Z jednej strony takiego lustra można się przejrzeć, a druga przypomina zwykłą szybę. Na rynku dostępne są także modele z przeróżnym oświetleniem oraz powiększające lusterka kosmetyczne. Widać więc, że wybierając lustro do domu ma się ogromny wachlarz możliwości i bez problemu znaleźć można odpowiednie produkty dla siebie. A nawet jeśli jakimś cudem nie zdoła się odszukać wymarzonego lustra, zawsze można zgłosić się do fachowców, którzy wykonają zwierciadło na zamówienie.

Z czego wykonywane są lustra?

Uważa się, że pierwsze zwierciadła pochodzą ze starszej epoki kamienia (paleolitu). Były to jedne z najstarszych wynalazków ludzkiej cywilizacji. Wykonywano je ze szlifowanych kamieni. W starożytności natomiast zaczęto tworzyć lustra z polerowanego metalu – ołowiu, srebra, brązu czy cyny, które dominowały również w średniowieczu mimo, iż technologia wytwarzania luster ze szkła została odkryta już w pierwszym wieku naszej ery. Produkcja szklanych zwierciadeł zaczęła się dopiero w XII wieku. Aby uzyskać efekt odbicia, na szklane powierzchnie nakładano cienką warstwę metalu, która najczęściej składała się z rtęci i cyny. Dopiero w połowie ubiegłego wieku wynaleziono nową metodę produkcji płaskiego szkła – technologię float. Jego powierzchnia jest niemal idealnie płaska i posiada jedynie niedostrzegalne wręcz zniekształcenia i wady optyczne. Obecnie nie korzysta się także ze szkodliwych metali, takich jak na przykład ołów czy rtęć do pokrywania szkła w celu uzyskania efektu odbicia. Zamiast tego stosuje się srebro lub glin, które są naparowywane na taflę. Następnie taką cienką warstwę zabezpiecza się specjalnym lakierem, który chroni ją przed ścieraniem oraz utlenianiem.

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek obiekt mieszkalny czy chociażby nawet zwykłą toaletę publiczną bez tak oczywistego elementu wyposażenia, jakim jest lustro. Towarzyszą nam one od zarania dziejów, a pierwszym naturalnym zwierciadłem była tafla wody. Lustra posiadają pewne niekwestionowane zalety, które sprawiają, że przynajmniej jedno z nich znajduje się w każdym mieszkaniu. I wbrew pozorom nie dotyczy to jedynie pań, które przeglądają się w nich po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart