Trudno sobie wyobrazić dom bez lustra. Jest niezbędne w łazience i przedpokoju, ale warto wykorzystać je do ozdobienia pozostałych wnętrz. Właściwie w takiej roli sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – w salonie, pokoju dziecięcym lub sypialni może zastąpić obraz, a w kuchni płytki nad blatem. Często lustro stosuje się też jako okładzinę ścienną – to idealne sposób na powiększenie wnętrza.
Dekoracyjna rama
Jeśli oprawisz lustro w piękną ramę, będzie zdobić wnętrze jak dzieło sztuki. Dostosowując oprawę do stylu wnętrza, podkreślisz jego charakter. Rzeźbioną, złoconą lub posrebrzaną wybierz do wnętrza klasycznego, w stylu glamour lub nowojorskim. Model ze starego, niemal surowego drewna podkreśli industrialny charakter salonu, a okrągłe modele w ramach przypominających promienie słońca ładnie zaprezentują się we wnętrzu urządzonym w stylu boho lub vintage.
Nie tylko rama lustra może stanowić o dekoracyjności tego przedmiotu, sama tafla też jest piękna, nawet w skromnym obramowaniu lub całkowicie bez niego. Wystarczy, że wybierzesz model przycięty w fantazyjny kształt lub powiesisz najzwyklejsze lustro w taki sposób, by odbijało najpiękniejszy fragment wnętrza. Jeśli chcesz osiągnąć efekt optycznego powiększenia wnętrza, zdecyduj się na lustrzaną okładzinę – odbijając duży fragment pokoju sprawi, że ten będzie wydawał się większy.
Niezwykle dekoracyjne są modele, w których tafla jest zmieniona przez dodanie kolorowego szkła lub nadruku. Można w ten sposób stworzyć ciekawą ozdobę, np. łącząc ze sobą różne kolory lub dodając wzór. We wnętrzach utrzymanych w stylu vintage ozdobą może być postarzana tafla, która wprowadzi do wnętrza efekt starego mebla. Równie dekoracyjne są lustra, na których taflę nałożono ażurowy wzór.
Dzięki ramom lustra mogą występować w wielu różnych stylach:
- nowoczesnym,
- rustykalnym,
- klasycznym,
- glamour,
- industrialnym,
- antycznym.
Ramy luster do domu mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, na przykład z metalu (miedzi, aluminium bądź stali), drewna, szkła, tworzywa sztucznego i każdego innego materiału, który będzie podatny na odpowiednie ukształtowanie. Obramowanie może być wąskie lub szerokie, gładkie bądź bogato rzeźbione. Lustro do domu, podobnie jak każdy inny element wyposażenia nie musi poddawać się jakimś określonym zasadom. Małe zwierciadełko niekoniecznie powinno posiadać wąską ramkę, a duże szeroką. Nie obowiązują tu żadne reguły, wszystko zależy od upodobań użytkowników i od tego, jaki chcą osiągnąć efekt w swoich wnętrzach. Lustra z bogato zdobionymi ramami stanowią piękne dekoracje salonów i sypialni, ale z powodzeniem mogą być umieszczane także w innych pomieszczeniach, gdzie będą doskonale komponowały się z resztą otoczenia. Świetnym rozwiązaniem są również meble wyposażone w lustrzane elementy. Przykładowo, komoda w salonie z takimi frontami szuflad będzie prezentowała się niezwykle efektownie i stanie się najmocniejszym akcentem w danym wnętrzu. Z kolei szafka pod umywalką w łazience z lustrzanymi drzwiczkami sprawi, że odbita podłoga będzie sprawiała wrażenie, jakby się nigdy nie kończyła, co powiększy optycznie przestrzeń. Materiał, z jakiego wykonana jest rama lustra poniekąd nakreśla jego styl. Warto więc na chwilę zatrzymać się przy poszczególnych tworzywach i surowcach i ocenić, który z materiałów najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu.